Mart 5, 2019

Yolluk Nasıl Seçilir ve Yolluk Özellikleri Nelerdir?

Yolluk

 width=

Yolluk, yaşam alanlarımız düşünüldüğünde evimizi daha şık ve sıcak yapmak için kullanılan vazgeçilmez ürünlerdendir. Halı ile kaplayamadığımız boşlukları halılarımıza uygun veya farklı desen ve renklerde yolluklar ile kaplarız. Yolluk seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç faktör vardır. Öncelikle kullanılacağı alanın boyutları çok önemlidir. Seksen, yüz, yüz yirmi hatta yüz kırk santimetre genişliğinde yolluklar vardır. İlk olarak bu soruya cevap vermeliyiz ‘Genişlik ne kadar olacak? Diğer cevap verilmesi gereken soru ise yolluğun boyu ne kadar olacak. Genellikle bununla ilgili sıkıntı yaşanmamaktadır. Üretici firmalar gerekir ise daha uzun yolluklardan keserek istediğimiz ölçüleri sağlamaktadır. Diğer bir unsur ise yolluk özellikleridir. Kaymaz yolluk veya normal yolluk seçeneğini belirlemeliyiz.


Yolluk Temizliği Nasıl Yapılır?

Yollukların temizliği yapılırken kullanılan malzemeye göre temizlik ürünü seçilmelidir. El dokuması olan yollukların yine elde yıkanması gerekirken makina dokuması yolluklar halı yıkama şirketlerinde veya evde halı yıkama makinası ile yıkanabilir.


Hangi Yolluk Daha Rahattır?


Yollukların ilk olarak kullanıldığı alanı tam olarak doldurması gerekir. Fayans ve benzeri malzeme kullanılan zemine sahip yerlerde kaydırmaz yolluk seçmek çok önemlidir. Özellikle de çocuklu ailelerin çocuk güvenliği için bu tarz yollukları seçmesi mühimdir. Diğer taraftan ayaklarımızı bastığımız anda rahatlık hissi vermesi önemlidir. Bu yüzden uzun tüylü yün yolluklar seçilebilir. Yolluktaki ilmek sayısı da konforu artıran başka bir öğedir. İlmek sayısı çoğaldıkça daha yumuşak ürünler ortaya çıkar.

Yolluk Çeşitleri Nelerdir?

Kullanıldığı alanın genişliğine ve imal edildiği malzemeye göre yolluk çeşitleri değişiklik göstermektedir. Temel olarak akrilik ve yün yolluklar olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bu yolluklarda kendi içerisinde enlerine göre 80 cm’lik, 100 cm’lik gibi isimler alırlar. Ayrıca özelliklerine göre de kaydırmaz yolluk ve normal yolluk antibakteriyal yolluk gibi isimler alır. Tüm bu seçenekler içinden tercih yapmak için doğru adres Cimri.com. Sizin için onlarca ürün için fiyat karşılaştırma yaparak doğru kararı vermenize yardım eder.

Yolluk Halı Modelleri Nelerdir?

Bu ürünler genelde malzemesiyle farklılık göstererek çeşitlenmektedir. En çok karşımıza çıkan çeşitleri; pamuklu, polyester, dokuma, tüylü ve patchwork yolluklardır.

Pamuklu yolluk modelleri, diğer çeşitlere göre bir nebze daha pahalı olan fakat daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı olan çeşitlerden biridir.

Polyester yolluk modelleri, çeşitler arasındaki en ucuz ve en çok tercih edilenlerden biridir.

Dokuma yolluk modelleri, oldukça değerli ve biraz daha geleneksel bir havaları olan modellerdir. Yaz aylarında evinizin yerlerini süslemek için samimi bir tercih olabilir.

Tüylü yolluk modellerinin adını duyunca bile insanın içi ısınıyor. Bu ürünler, kış aylarında ayaklarınızı soğuk zeminden koruyacak yumuşacık çeşitlerdendir.

Patcwork yolluk modelleri, diğer bir adıyla yama işi ürünler rengarenk ve evinizin zeminini süsleyecek keyifli seçeneklerden biridir. Yukarıda bahsettiğimiz modellerin yanında standart ölçülü ve kesme olarak bu halı çeşitlerini ikiye ayırabiliriz.

Standart ölçülü modeller; adından da anlayacağınız gibi belirli ölçeklerde olup, standart ölçüler ile satılan modellerdir. Patchwork, dokuma ve yünlü modeller standart ölçülerde satılan seçeneklere örnek gösterilebilir.

Bir diğer çeşit ise bu ürünlerin en çok tercih edilme nedenlerinden biri olan kesme çeşitleridir. Kesme yolluk çeşitleri, standart en ölçüsüne sahip fakat kullanacağınız alana göre boyları tamamen size özel kesilen seçeneklerdir. Bu çeşit halılara örnek olarak da pamuklu ve polyester çeşitleri gösterebiliriz.

Yolluk Halı Fiyatları Nelerdir?

Evinizin en önemli parçalarından biri olan bu ürünler, her cebe hitap edecek fiyat seçeneklerine sahiptir. Fiyat seçenekleri; pamuklu, polyester, yünlü, dokuma gibi malzeme ve işçilik çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Seroni, Enti Halı , Sarar Altınsar Halı gibi pek çok markanın oldukça uygun fiyatlı yüzlerce modellerine Halı-Yolluk Mağazamız’dan ulaşarak hemen sahip olabilirsiniz!

Etiketlendi:

Bir cevap yazın